הורים לא מושלמים
הרב שלמה וילק
אני הורה מתוסכל...
 

רבים מן המדורים בענייני הורים וילדים מעוררים בנו - ההורים - רגשי אשם. לו אך היינו יכולים להיות מושלמים כ"כ כמו שמבקשים כותבי המדורים לחינוך בשם הילדים שלנו, לו אך היינו שומעים אז לעצותיהם, לפני שנים, לו אך היו בנו הכישורים הנדרשים... הפעם ארגיע אתכם, גם אנו הכותבים איננו מושלמים, גם אנו לא תמיד שומעים לעצות שאנו נותנים, גם לנו חסרים כישורי הורות מסוימים וגם אנו צריכים ללמוד עוד הרבה. אקווה כי אין בדברי אלה חידוש...

נסיון לחנך ילדים מתוך רגשות אשמה, או מתוך רצון להיות מושלמים עלול להיכשל, כמעט כמו חינוך ע"י הורים המציגים חזות מושלמת. ילדינו צריכים להבין כי איננו מושלמים, כי גם לנו יש מה ללמוד (אולי גם מהם!), גם אנו טועים בשיקול הדעת ומותר לנו להתחרט, ובעיקר - אנו מתקדמים ולומדים ויכולים להשתנות. (זו עצה מועילה לא רק בקשר עם הילדים, אלא גם בין ההורים עצמם!).

ילדים צריכים לדעת להתמודד עם כשלון ולא לראות בו בושה, אלא הזדמנות לתיקון, הם חייבים להכיר בעובדה כי לא דורשים מהם להיות מושלמים, אלא לשאוף ולהתקדם, לא במילים אלא בדוגמא אישית.

כך שואלת הגמרא (נדרים): מדוע בניהם של תלמידי חכמים אינם נעשים תלמידי חכמים? שאינם מברכים בתורה תחילה. אם התורה שלנו הופכת ל"מקצוע", ל"אורח חיים" או ל"תרבות" ולא מתחדשת בכל בוקר ע"י הברכה, אזי ילדינו לא ימצאו מה להתחדש ולחדש בה ויתנתקו ממנה.

ואתם הילדים - זכרו, אנו רוצים את הטוב בשבילכם, אך לא תמיד אנו יודעים כיצד לעשות זאת. איננו רוצים שתהיו כמונו, אלא יותר מאיתנו, אך אנו רוצים שתמשיכו בדרך בה חינכנו אתכם ולעיתים איננו יודעים לומר זאת. אנו מכירים בחשיבות של ההתנתקות מאיתנו, אולם מקווים כי לא תהיה כואבת. איננו מושלמים. גם אתם לא.

 

 
 
 
 
הכניסו את כתובת המייל שלכם לקבלת עדכונים על המתחדש באתר


הצטרף/ הסר

 
 
 
 
 
לעילוי נשמת שרה רבקה ברלינר ע"ה ב"ר מאיר הי"ד

כיפה, יהדות, שאל את הרב, פרשת שבוע